Endoskopski pregled nosa danas je metoda koja postaje dio rutinskog pregleda svakog bolesnika, a posebno onih koji boluju od hroničnih bolesti nosa i paranazalnih sinusa. Primjena ove tehnike i tehnologije u operativnom liječenju oboljenja nosa i sinusa je postala „Zlatni standard“. Ona spada u red minimalno invazivnih hirurških procedura, kojom se smanjuje ne samo bol nakon operativnog zahvat, nego i sam postoperativni oporavak je znatno kraći i ugodniji za pacijenta.
Primjena endoskopije je danas „Zlatni standard“ u operativnom liječenju oboljenja nosa i sinusa.
Preoperativna dijagnostika u endoskopskoj sinusnoj hirurgiji podrazumijeva pored endoskopskog pregleda i CT dijagnostiku paranazalnih sinusa. Time se mogu dijagnosticirati različite anatomske varijacije koje se uobičajenim pregledom ne mogu uočiti. Takođe, ovime se dobijaju podaci ne samo o anatomskim karakteristikama, nego i o patološki karakteristikama oboljenja, čime je hirurško liječenje individualizirano za svakog bolesnika. Danas se koriste 2D i 3D CT rekonstrukcije snimaka paranazalnih sinusa sa izrazitim kvalitetom koji poboljšava analizu struktura od strane hirurga.
Indikacije za ovu operativnu metodu, odnosno oboljenja koja se ovom metodom mogu operisati su:
- Polipi nosa i paranazalnih sinusa
- Ponavljane akutne upale sinusa
- Hronične upale sinusa
- Odstranjivanje stranih tijela
- Ciste paranazalnih sinusa
- Pojedini tumori paranazalnih sinusa i baze lobanje
- Periorbitalni absces
- Suženje suznih kanala
- Dekompresija optičkog živca
- Dekompresija orbite
- Atrezije hoana
- Ponavljana krvarenja iz nosa
Po urađenom operativnom zahvatu liječenje bolesnika ne prestaje. Vrlo važan segment u dobijanju zadovoljavajućih rezultata operativnog liječenja je i postoperativno praćenje bolesnika, čime se mogućnost pojave ranih ili kasnih komplikacija, kao i mogućnost ponovnog vraćanja osnovnog oboljenja svodi na minimum. Često, postoperativno liječenje podrazumijeva upotrebu niza različitih lijekova koje indicira hirurg. Takođe, ukoliko je riječ o pojedinim tumorima, u zavisnosti od vrste tumora, liječenje nastavlja multidisciplinarni tim ljekara u vidu konzilijuma, koji daje preporuke za nastavak liječenja.